nedeľa 23. decembra 2012

VIANOČNÉ PEČENIE 2012 - Kokosové guľky s figovým prekvapením

Toto je posledná sladkosť, ktorú vám z môjho tohoročného pečenia predstavím. 
Znovu jednoduchá novinka plná vianočných chutí, ku ktorým radím aj kokos, či sušené figy, takže ešte trošku exotiky na záver... :)



INGREDIENCIE:
125g kokosu
150g hladkej múky
2PL medu
125g roztopeného masla
na figové prekvapenie:
50g sušených fíg
20g hrozienok
1/4ČL mletej škorice
1PL rumu,alebo iného fajného, voňavého likéru
práškový cukor na posypanie





                                 
POSTUP:
Figy si spolu s hrozienkami, škoricou a alkoholom rozmixujeme.
Múku zmiešame s kokosom, z ktorého odoberieme asi 2 lyžice na obaľovanie pred pečením.
K suchej zmesi pridáme maslo s medom a vypracujeme hmotu, z ktorej formujeme guľky veľké asi ako väčšia čerešňa.
 V strede každej guličky urobíme dierku a dáme do nej trochu voňavej náplne zo sušeného ovocia a znovu zagúľame.
Hotové guličky obalíme v spomínanom kokose a ukladáme na papierom na pečenie vyložený plech.
Pečieme v rúre vyhriatej na 180°C asi 10-12 minút do zlatista.
Po upečení ich necháme vychladnúť a nakoniec poctivo posypeme práškovým cukrom.


...a detail prekvapenia, ktoré sa skrýva vo vnútri...


inšpirácia: Nový čas pre ženy - Vianočný špeciál

...milí moji priatelia, bloggeri, čitatelia a ktokoľvek, kto sa na mojom blogu sem tam pristaví, prajem Vám, nech sú Vaše Vianočné dni ochutené pokojom, radosťou a láskou najbližších, no hlavne myšlienkou na ich pravý zmysel...

...ďakujem, že ste.

VIANOČNÉ PEČENIE 2012 - Orieškové makrónky s vôňou škorice

Ak sa vám doma hromadia pri vianočnom pečení zvyšné bielky (u mňa tento rok tvorili postupne kôpku skôr žĺtky), tak tieto kopčeky voňavých škoricovo - lieskovcových pusiniek vám pri ich spotrebe pomôžu veľmi efektívne :).
Znovu veľmi jednoduché na prípravu, lebo ja na tie "zložitosti" moc nie som, ale však aj načo si zbytočne zaťažovať oddychový predvianočný čas? ;)))



INGREDIENCIE:
300g mletých lieskovcov (ale kľudne aj iných obľúbených orieškov)
1 vanilkový struk
4 bielky
125g práškového cukru
2ČL citrónovej šťavy
1Č L mletej škorice

POSTUP: 
Vanilkový struk pozdĺžne rozrežeme a nožom z neho vyškriabeme zrnká, ktoré primiešame k mletým orieškom spolu so škoricou.
Z bielok vyšľaháme polotuhý sneh a pridáme citrónovú šťavu.
Ďalej šľaháme a postupne prisypávame preosiaty cukor.
Nakoniec do tuhého snehu už len vareškou ručne vmiešame orieškovo-voňavú zmes a na papierom na pečenie vyložený plech robíme lyžičkou malé kôpky.
Pečieme ich v rúre vyhriatej na 160°C asi 15-20 minút.. p.s.: na najnižšej koľajničke.
Hotovo!






VIANOČNÉ PEČENIE 2012 - Čokoládové dukáty

Príprava týchto dukátikov je úžasne jednoduchá a rýchla a na prvý pohľad sa zdajú až príliš obyčajné, ale ak použijete ozajstné maslo, tak v spojení s kakaom a čokoládovou polevou z toho vznikne tak plná chuť, že zmiznú zo stola veľmi rýchlo.



INGREDIENCIE:
170g masla
75g práškového cukru
100g solamylu
180g hladkej múky
1/2 ČL prášku do pečiva
2PL kakaa
1 čokoláda na varenie (alebo ešte lepšia bude horká čokoláda a čím viac percent, tým lepšie)
cukrové perličky na ozdobu

POSTUP:
V jednej miske si vyšľaháme maslo s cukrom.
V druhej zmiešame solamyl, múku, prášok do pečiva a kakao.
Suchú zmes prisypeme k sladkému maslu a vypracujeme hladké cesto, ktoré následne rozdelíme na polovicu a z oboch vytvoríme valce s priemerom asi 3-4cm, ktoré zabalíme do potravinovej fólie a dáme na 2 hodinky do chladničky odpočívať.
Pred pečením si rúru vyhrejeme na 175°C a jednotlivé valce krájame na kolieska s hrúbkou 1cm.
Kolieska ukladáme na papierom na pečenie vyložený plech a pečieme približne 15 minút.
Po upečení sú dukátiky krehké, tak ich ešte chvíľu necháme vychladnúť a nakoniec ich namáčame v čokoládovej poleve (zvyšnú necháme odkvapkať na mriežke) a posypeme cukrovými perličkami.


zdroj inšpirácie: Gurmet

VIANOČNÉ PEČENIE 2012 - Citrónové linecké plnené marhuľovým lekvárom s bieločokoládovou polevou

Linecké koláčiky patria na druhé miesto môjho najobľúbenejšieho vianočného pečiva. Je to absolútna klasika, ktorá nesklame ani počas celého roka, proste jeden z najideálnejších druhov domácich sladkostí.
Hľadala som nejakú malú obmenu klasiky a okrem makových, ktoré som robila pred dvoma rokmi (a veľmi ma lákali aj tento rok, ale nemala som doma ani zrnko maku) som našla aj tieto, ktoré sú takmer klasické, lebo u nás je linecké cesto ochutené práve citrónovo, ale odkedy si ho pamätám, vždy sme ho plnili iba ríbezľovým lekvárom a tak zmena na marhuľový urobila svoje. Taktiež, ak dobre viem, boli nanajvýš posypané práškovým cukrom, ale sú skvelé aj bez neho a tak poleva z bielej čokolády, ktorá si práve s marhuľami veľmi dobre rozumie z nich urobila celkom novú verziu.
Mne sa veľmi páčila a hlavne sa mi páči na lineckom pečive všeobecne to, že si dochutiť cesto môžeme absolútne čímkoľvek a vždy to bude dokonalé pečivo k šálke čaju, alebo kávy.


INGREDIENCIE:
210g hladkej múky
140g masla
70g práškového cukru
2 žĺtky
1 lyžička vanilkového cukru
nastrúhaná kôra aspoň z polovice citróna
2 lyžičky čerstvej citrónovej šťavy
100g bielej čokolády
30-40g stuženého tuku - CERA a pod.

POSTUP:
Preosiatu múku zmiešame s cukrami a pridáme na kocky nasekané studené maslo, žĺtky a kôru z citróna spolu so šťavou. 
Vypracujeme hladké cesto a zabalíme ho do potravinovej fólie.
Na dve hodinky ho dáme do chladničky a môžeme si pozrieť nejaký pekný vianočný film :)
Po uplynutí času, ho na jemne pomúčenej doske rozvaľkáme na cesto s hrúbkou asi 3-5mm a obľúbeným tvarom vykrajovačky povykrajujeme - v tomto prípade je dôležité aby konečný počet kúskov bol párny, keďže sa budú zlepovať, ale aspoň odpadá potreba venovať pozornosť tomu, či je rovnaký počet kúskov plných a kúskov s dierkou v strede, ale výber tvaru nechám už na vás.
Ja som si to zjednodušila takýmto spôsobom.
Jednotlivé kúsky kladieme na plech vyložený papierom na pečenie a pečieme pri teplote 175°C necelých 10 minút - je potrebné ich strážiť, lebo niekedy začnú tmavnúť aj skôr.
Upečené kolieska necháme trošku vychladnúť a zlepujeme ich marhuľovým lekvárom, do ktorého môžeme ešte "cvrnknúť" trošku citrónovej šťavy, no a nakoniec ich polejeme bieločokoládovou polevou ( čokoláda + tuk roztopené vo vodnom kúpeli).

Zdroj inšpirácie: časopis Dobré jedlo

sobota 22. decembra 2012

VIANOČNÉ PEČENIE 2012 - Vanilkové rožky z ovsených vločiek

Tento rok som už začiatkom decembra zahájila pečenie rôznych vianočných cukroviniek, lebo akosi mám pocit, že čím viac času mám, tým ho viem menej efektívne využívať, a tak som si jedno nedeľné novembrové popoludnie pekne naplánovala, čo upiecť, koľko toho nakúpiť a kedy sa do toho pustiť.
Samozrejme, že moje plány sa priebežne úplne zmenili, ale "dobehla" som do relatívne úspešného konca (žiaľ, nie všetko sa podarilo) a tak sa mi to posledné dni podarilo dokonca aj poctivo nafotiť a dať jednotlivé recepty na blog.
Tento rok som si znovu povyberala recepty, ktoré som ešte nerobila - takže som mala skvelú výhovorku na to, že som si nakúpila pre inšpiráciu asi 5 rôznych časopisov o vianočnom pečení a varení... ;)
Snažila som sa urobiť si výber rôznych druhov/tvarov/konzistencií koláčikov, ale rôznorodosť bola zameraná hlavne v chutiach, ale zároveň milujem, keď sa mi podarí nájsť recept niečoho "klasického" v malej obmene.
A tak vznikol jeden obrovský mix, o ktorom bude najbližších pár predvianočných príspevkov.

Vanilkové rožky sú podľa mňa dokonalá vianočná sladkosť (moja najobľúbenejšia), veď čo vystihuje zimu a Vianoce viac ako snehovobiele krehučké pečivo voňajúce sladkou vanilkou?
Každé Vianoce dúfam, že ak si ich nenapečiem sama, tak ich napečie niekto okolo a ponúkne ma, lebo bez nich by vianočné chute neboli úplné a fakt by to pre mňa nebolo ono. Ale keďže v dnešnej dobe plnej novôt v chutiach a receptoch sa sem tam na klasiku zabúda, tak som pre istotu stavila na prípravu vlastných.
Našla som dokonca "inováciu" (vraj zdravú, aj keď neviem, čo je na tom zdravšie, keď zdravé orechy nahradíte zdravými ovsenými vločkami... skôr by som im dala prívlastok lacnejšia ;) ) v podobe rožkov, ktoré sú s ovsenými vločkami a verte mi, že to, že tam nie sú oriešky si takmer nevšimnete...




INGREDIENCIE:
240g hladkej múky
160g masla
100g mletých ovsených vločiek
50g práškového cukru + 50g na obaľovanie
1 žĺtok
1 balenie vanilkového cukru

POSTUP:
Múku zmiešame s ovsenými vločkami, cukrom a pridáme nasekané maslo - spracujeme na jednotnú zmes, ku ktorej pridáme ešte žĺtok a vypracujeme hladké cesto, ktoré dáme aspoň na hodinku zabalené vo fólii do chladničky.
Cesto po odležaní je stále trochu drobivé, ale v pohode sa z neho dajú šúľať rožteky (ja som potrebovala trochu cviku, kým som sa do toho dostala, ale nakoniec to išlo), takže z neho šúľame rožky s priemerom asi 1cm a dĺžkou asi 5-6cm.
Ukladáme ich na plech vyložený papierom na pečenie, narastú len veľmi málinko, takže rozostupy nemusia byť veľké a pečieme ich vo vyhriatej rúre na 150°C do zlatista asi 10-12 minút.
Po vybratí z rúry ich hneď obaľujeme v zmesi zvyšného práškového cukru spolu s vanilkou a necháme vychladnúť.

Inšpirácia: časopis Kuchyne.cz

štvrtok 13. decembra 2012

Hrejivá jesenná polievka III. - Krémová s kapustou

...ja viem, trošku s omeškaním, keď hľadím von z okna (pri počúvaní vianočných kolied) a je tam pohľad na snehom vybielenú a vetrom vyfúkanú zimu, no ale oficiálne máme jeseň ešte nejaký ten týždeň aj kus, takže mi úplne nešibe! :)
No toto už bude fakt môj posledný tohoročný jesenný príspevok.
Túto polievku som robila asi pred mesiacom, keď ešte jeseň bola aj na pohľad, takže sa ospravedlňujem len za svoju lenivosť (ktorá ma zas navštívila na chvíľu).
Myslím si ale, že táto polievka je skvelý spoločník aj na mrazivé zimné dni, lebo je s kapustou a ďalšou (tzv. zimnou) zeleninou, ktorú bežne dostaneme v tomto období, tak ak máte chuť na tanier výdatnej, hrejivej, zeleninkovej polievky, pustite sa s chuťou do tejto a neoľutujete.


 INGREDIENCIE:
1 cibuľa
1 mrkva
1cm plátok zeleru
2 strúčiky cesnaku
1/2 kila zemiakov
1/4 hlávky menšej bielej kapusty
1 liter kuracieho, alebo zeleninového vývaru
1PL olivového oleja
trochu do chrumkava opraženej údenej slaniny - nemusí byť, ale verte mi, že musí ;)
soľ 
mleté čierne korenie

POSTUP:
Zeleninu si očistíme a nakrájame na čo najjemnejšie kúsky, alebo môžeme aj postrúhať na strúhadle nahrubo a očistené zemiaky nakrájame na drobné kocky.
Do hrnca dáme olej a najskôr na ňom do voňava, nejakú tú minútku, opečieme zeleninu - cibuľu, zeler, mrkvu a cesnak. 
Po spomínanej (nejakej tej) minúte pridáme zemiaky, zalejeme vývarom, okoreníme, prípadne dosolíme a varíme, kým nám zemiaky so zeleninou nezmäknú.
 Kým sa nám polievkový základ varí, opražíme si slaninu a kapustu nakrájame na tenké pásiky.
Keď máme zemiaky a zeleninu uvarenú do mäkka, polievku odstavíme, rozmixujeme do hladka a do krému vhodíme kapustové pásiky.
Znovu postavíme hrniec na oheň a varíme, kým nám nezmäkne kapusta.
Keď sa tak stane, máme hotovo a môžeme zahrievať brušká! :)


 Nezabudnite, samozrejme, na slaninové čipsy a krajec voňavého chlebíka... :)


Dobrú chuť!



štvrtok 29. novembra 2012

Hrejivá jesenná polievka II. - Bramboračka

Pokračujem v sérii polievok, ktoré zahrievajú naše jesenné, studené dni.
Túto polievku poznáme hádam všetci, je to polievka s chuťou detstva. Chute v nej sú tak tradičné, že hádam patrí medzi najtradičnejšie jedlá, aké si pamätám. 
Je to v Čechách a na Slovensku typická domáca polievka, ale každý ma na ňu ten svoj recept, no výsledok je vždy úžasný.
Je to sýta,hustá polievka, takže nepotrebuje za sebou "druhý chod" a v pohode si s ňou vystačíte ako s hlavným jedlom.


 INGREDIENCIE:
hrsť sušených húb - zaliatych horúcou vodou aspoň na 20 minút
5 stredných zemiakov
1 mrkva
1 petržlen
asi 1cm hrubý plátok zeleru
1 cibuľa
3-4 strúčiky cesnaku
2PL masla
1PL olivového oleja
3PL hladkej múky
1PL sušenej majoránky
soľ
mleté čierne korenie
petržlenová vňať na ozdobu



POSTUP:
Zeleninu a zemiaky si očistíme a nakrájame na drobné kocky.
Najskôr si na masle s olejom opečieme do mäkka cibuľu.
Zasypeme ju múkou a chvíľu zapražíme.
Zalejeme asi 1 litrom studenej vody, pridáme zemiaky a zeleninu, huby aj s vodou, v ktorej sa namáčali, ochutíme soľou a korením a uvaríme do mäkka - asi 15-20 minút.
Nakoniec vsypeme v hrsti drhnutú majoránku a prelisovaný cesnak, premiešame a odstavíme.
Porcie môžeme posypať ešte čerstvou petržlenovou vňaťou, podávame s voňavým čerstvým krajcom chleba a zaželajme si  
Dobrú chuť! :)

Špenátové lasagne s ricottou a slaninkou

Milujem cestovinové jedlá, vlastne moja najobľúbenejšia príloha je cestovina v akejkoľvek podobe, ale keby som jednotlivé druhy cestovín zoradila, tak lasagne sú medzi poslednými. 
Ani neviem prečo, jednoducho mi nie sú sympatické a napriek tomu, že každý týždeň máme na obed aspoň raz cestoviny, tak lasagne maximálne raz za polroka. Fakt nechápem prečo, ako keby mi tá forma cestovín pri výbere nejak vadila, alebo čo. Ale pritom, keď ich už urobím, tak mi veľmi chutia.
Nemáte na to nejaké vysvetlenie? Má ešte niekto taký cestovinový "problém"? :-D

Nuž tento recept som robila tiež po dlhom odhodlávaní sa, lebo mi v skrini zavadzala už dlhší čas lasagnová krabica (mimochodom ešte stále tam je, lebo sa mi znovu  nepodarilo minúť vsetko naraz) a v chladničke som mala ricottu, ktorá tiež nevydrží večnosť, takže voľba bola jasná - zabijem (takmer) obe "muchy" jednou ranou.
Nie je to nič prevratné, znovu bežné, veľmi jednoduché jedlo... tak teda, tu je moja verzia. :)

  
INGREDIENCIE:
1/2 - 1 balenie lasagne
400g špenátu
500g ricotty (alebo mäkkého tvarohu)
9 strúčikov cesnaku - píšem to preto, lebo domáci cesnak, ktorý sme dostali od známych bol akýsi malinkatý a chuťovo nevýrazný, a preto pri "bežnom" cesnaku by mohlo stačiť aj 5 strúčikov
4-5 plátkov slaniny nakrájaných na kocky a opečených do chrumkava
olej
soľ
muškátový oriešok 
150g strúhaného cheddaru (alebo parmezánu, či iného syra) 
maslo na zapekaciu misu
bešamelová omáčka:
50g masla
50g hladkej múky
0,5l mlieka
soľ
muškátový oriešok

POSTUP:
Najskôr si pripravíme bešamelovú omáčku:
Na roztopenom masle trochu zapražíme múku a pomaly zalejeme mliekom - stále miešame, aby nevznikli hrudky (ak sa vám to "podarí", tak stačí omáčku nakoniec "presitkovať" :) ). Ochutíme soľou a muškátovým orieškom a varíme, kým nemá požadovanú - omáčkovú hustotu.
Následne si pripravíme špenátovú náplň a to osmahnutím špenátu na troche oleja, kým "zvädne", potom pridáme prelisovaný cesnak, muškátový oriešok, soľ a ricottu.
Chvíľu prehrievame a odstavíme - na záver vmiešame ešte rýchlo slaninku.
Tak a teraz prichádza na rad vrstvenie.
Na dno maslom vytretej formy si dáme vrstvu bešamelu, ktorú prikryjeme lasagnovou vrstvou.
Túto vrstvu znovu prekryjeme vrstvou bešamelu a na to už prichádza vrstva špenátovej náplne, ktorú prikryjeme vrstvou lasagní a znovu trochu bešamelu, špenátu a lasagne, až kým neminieme celú špenátovú náplň.
Posledná - vrchná vrstva lasagní bude pokrytá ešte zvyškom bešamelu a úplný top bude cheddarová posýpka.
Takto pripravené lasagne pečieme vo vyhriatej rúre na 180°C asi hodinu - najskôr prikryté 30 minút a potom ešte 30 minút odkryté.
Po upečení ich necháme ešte chvíľu chladnúť a môžeme podávať.
Dobrú chuť!

piatok 23. novembra 2012

Tagliatelle s hubami

Tak a ešte cestovinová verzia hubového jedla.
Rýchle, veľmi chutné a neskutočne hubovo-voňavé cestoviny, lebo tu som už použila "ozajstné" huby z lesa!
Takže pre milovníkov húb ako stvorené :).


INGREDIENCIE (pre 3-4 osoby):
80-100g sušených húb - namočených na 20 minút do 250-300ml horúceho hovädzieho vývaru
2PL masla
1 cibuľa - najlepšie červená
3 strúčiky cesnaku nakrájaného na plátky
300-400g cestovín - použila som tagliatelle
125ml, ale kľudne aj celý kelímok kyslej smotany
soľ
mleté čierne korenie
trochu citrónovej šťavy
petržlenová vňať

POSTUP:
Uvaríme si cestoviny tak, ako píšu na obale a po uvarení ich zlejeme.
Zatiaľ si vo väčšej panvici na masle osmahneme cibuľu pokrájanú nadrobno.
Pridáme cesnakové plátky a ešte minútu opekáme, kým pridáme huby aj s vývarom, no a varíme, kým nám z tekutiny neostane asi tretina.
Nakoniec vmiešame kyslú smotanu, prehrejeme a dochutíme citrónom (nie je to nevyhnutné), soľou a čiernym korením.
Ešte veľké finále - vmiešame uvarené cestoviny a podávame posypané čerstvou vňaťou petržlenu.
Dobrú chuť!

Šampiňónové rizoto s vínovou arómou

Dnes to bude trošku na hubovú nôtu, lebo k jeseni huby neodmysliteľne patria. 
Viem, že už je aj po hubovej sezóne a jediné huby, ktoré v týchto dňoch môžeme stretnúť, sú tie nazbierané, usušené, prekrásne voňavé, uskladnené v pohári, čakajúce na vianočnú kapustnicu. 
Ale to nevadí, pretože sú po namočení do horúcej vody na pár minút k dispozícii aj tie, úplne stačí väčšia hrsť a znovu sa prebudia do svojej čerstvosti, no a už keď nemáte ani sušené, stále máme možnosť celoročného nákupu čerstvých šampiňónov, alebo hlivy, ktoré chutia výborne.
V najhoršom prípade sú v obchodoch ešte šampiňónové konzervy, ale po tých neodporúčam siahnuť, jedine v krajnom prípade, ale vlastne ani vtedy (inak, od dávnejšie uverejneného receptu na iné hubové rizoto, kedy som aj ja takto "zhrešila", čestne prehlasujem, že už som si konzervované nekúpila!).

Toto rizoto som robila tiež z čerstvých šampiňónov, lebo tento rok bola hubová sezóna veľmi zvláštna, taká nárazová - raz huby neboli, potom boli (vtedy sa podarilo jednorázovo urobiť si zásobu), potom zas neboli a boli, keď nebol čas ich zbierať, inokedy bolo čudné nehubové počasie až veľká zima a tak som si v čase, keď bolo v lese prázdno, ale v obchode hojne (ako vždy) urobila radosť aspoň takouto náhradou.
Je jednoduché na prípravu, ako každé rizoto, trošku iné, ale proste rizoto krémové - milované, ktoré vždy chute poteší.


INGREDIENCIE (pre 3-4 osoby):
250-300g šampiňónov nakrájaných 
1 cibuľa
3-5 strúčikov cesnaku nakrájaných na plátky
2PL masla
250g ryže Arborio
350ml (áno, toľko veľa, ale tá aróma...!) bieleho suchého vína
asi 500ml hovädzieho vývaru - huby si pýtajú trochu silnejšiu arómu
100ml smotany na varenie
parmezánové hoblinky a nasekanú čerstvú petržlenovú vňať na ozdobu

POSTUP:
Na masle si najskôr osmahneme nadrobno nakrájanú cibuľu, potom pridáme huby a cesnakové plátky a restujeme asi 3 minúty.
Prisypeme ryžu a znovu restujeme asi 3 minúty, kým prilejeme víno, ktoré necháme trochu odpariť.
Po tomto kroku začína "vývarová fáza", až kým nie je ryža uvarená.
Nakoniec vmiešame smotanu a necháme ešte pár minút prehriať.


Keď máme hotovo, porcie ozdobíme parmezánom a vňaťou - čerstvý petržlen dokáže s hubami neuveriteľné zázraky! :)
Dobrú chuť!


štvrtok 22. novembra 2012

Cestoviny s paradajkami, klobáskou a mozzarellou

Pokračujem v ďalšom publikovaní a na rade sú tieto cestoviny - veľmi jednoduché (ako väčšina jedál, ktoré pripravujem, lebo na zložité si veľmi často netrúfam :-D ), rýchle, sýte a vďaka klobáske aj tak trošku "chlapské" jedlo, takže by malo byť úspešné aj u mužskej polovice domácnosti. :)

trochu rozmazaná, ale čo už, sem tam ruky roztrasené mám :)))

INGREDIENCIE (pre 4/možno aj viac/ porcie):
2 konzervy celých paradajok - najlepšie sú lúpané, ale ako vidíte na foto, my naše domáce (ktoré som použila) nechávame so šupkou a mne sa ani za svet nechce sa s tým babrať
5 strúčikov cesnaku
2-3PL olivového oleja
400g cestovín - špirály, kolienka, čo len chcete
1-2 nohy fajnej klobásky - najlepšia je samozrejme domáca :)
1-2 balenia mozzarelly
sušená bazalka
mleté čierne korenie
soľ
(ak chcete, tak aj čerstvá bazalka na ozdobu porcií)


 POSTUP:
Najskôr si predhrejeme rúru na 160°C. Do zapekacej misky dáme paradajky aj so šťavou,  prelisovaný, alebo nadrobno nakrájaný cesnak, olej, čierne korenie, soľ a premiešame.
Vložíme do rúry na 40-45 minút, no v polovici pridáme na malé kúsky pokrájané klobásky.
Zatiaľ si uvaríme cestoviny, ktoré scedíme a po uplynutí 40 minút opatrne primiešame k paradajkovo-klobásovej zmesi, obložíme na plátky nakrájanou mozzarellou a posypeme sušenou bazalkou (mne sa miestami "podarilo" prebazalkovať to, lebo som nešikovná, ale čo už) a dáme zapiecť už len kým sa syr roztopí.
Hotové porcie môžeme ozdobiť ešte lístkami čerstvej bazalky (naša žiaľ akosi odkapala).

 Dobrú chuť!

streda 21. novembra 2012

Kysnuté makové koláčiky

Po dnešnej polievke by bolo fajn (aspoň zrakom) "prekúsnuť" ešte niečo sladké, tak tu mám tip na takú tradičnú sladkosť, ktorá s hnčekom teplého čaju tvorí úžasnú dvojku, hlavne po studenej jesennej prechádzke.
Robila som ich z polovičnej dávky pôvodného receptu a aj tak mi z plánovaných 35-40 kúskov vyšlo približne 50, takže si myslím, že keď nejdete chovať armádu, vystačíte si s mojimi množstvami plnohodnotne.
Aj tak Vám vznikne dosť kusov koláčika z hebučkého kysnutého cesta plneného zemitou chuťou sladkého, škoricou ovoňaného, maku, mňam! :)


INGREDIENCIE (na asi 50 kusov):
kvások:
20g droždia
1/2 - 1ČL cukru
1/2PL hladkej múky
50ml vlažného mlieka
cesto:
250g hladkej múky
40g práškového cukru
1/4 ČL soli
125ml vlažného mlieka
1 žĺtok
100g masla
1 vajce na potretie
(práškový cukor na posneženie)
plnka:
150g mletého maku
8PL mlieka
30g piškótovej strúhanky
60g medu
2ČL škoricového cukru, ale kľudne aj celé balenie

POSTUP:
Najskôr si pripravíme kvások z mlieka, do ktorého rozdrobíme droždie, pridáme múku a cukor, trochu premiešame a necháme narásť.
Následne si urobíme cesto zmiešaním preosiatej múky, práškového cukru, soli, ku ktorým pridáme žĺtok rozšľahaný v mlieku, rozpustené (nie horúce) maslo a nakoniec ešte kvások.
Vypracujeme hladké cesto, ktoré necháme na teplom mieste kysnúť aspoň takú hodinku.
Zatiaľ si pripravíme náplň krátkym prevarením mlieka s makom, odstavíme a primiešame piškótovú strúhanku zmiešanú so škoricovým cukrom a ešte med.
Vykysnuté cesto rozdelíme na 3 rovnaké časti a každú rozvaľkáme na obdĺžnik 15x35(alebo aj 40)cm.
Obdĺžnik potrieme tretinou plnky, zrolujeme a nakrájame na 3-4cm kúsky, ktoré naukladáme na plech vyložený papierom na pečenie, prikryjeme na 10-15 minút utierkou a necháme ešte trošku nakysnúť.
Pred pečením ich potrieme rozšľahaným vajíčkom a "šťuchneme" vydličkou.
Pečieme len 15 minút v rúre vyhriatej na 180°C.
Keď vychladnú, môžeme ich zasnežiť práškovým cukrom, ale podľa mňa to už nie je potrebné.


Posledný (najdôležitejší) bod postupu: Zahryzneme sa! :)

Hrejivá jesenná polievka I.- Zo zelenej šošovice

Mám blogovacie resty, ja viem, stále (si) tu vypisujem ako to budem dobiehať a nakoniec je z toho pár príspevkov a väčšinu mesiaca ticho. 
Ani neviem prečo, lebo času mám viac než dosť, jedál nafotených ešte viac, ale najväčšia zo všetkého je asi moja lenivosť sadnúť si k tomu a proste to spracovať a napísať pár slov... 
Ale teraz už naozaj! 
Dobehnem to, lebo tie fotky sa mi kopia a strácam v nich prehľad, nehovoriac o tom, že už pri niektorých sa pomaly vytráca ten čerstvý "chuťový zážitok" a o to ťažšie sa potom o tom dá niečo napísať.

Túto polievku som robila pred približne dvoma týždňami, takže pamäť mi ešte celkom funguje a viem, že si ju radím do kategórie polievok, ktoré sú skvelé hlavne na jeseň, keď je vonku pochmúrne a chladno, ale napriek tomu vytvoria ten hrejivý pocit pohody.

Tak nech sa páči... snáď sa bude. ;)


 INGREDIENCIE:
1 hrnček zelenej šošovice (ale neuškodí jej ani klasická hnedá sestra)
1 cibuľa
1 mrkva
2 strúčiky cesnaku ( ale kľudne aj zopár navyše)
cca 200g cícera - vopred na noc namočeného a druhý deň do mäkka uvareného (alebo bez roboty použite 1 konzervu zaváraného)
2PL kari korenia
1liter + 100ml vody
1-2 PL citrónovej šťavy
2 PL masla
olivový olej
mleté biele korenie
trošku mletého čierneho korenia
soľ

POSTUP:
V hrnci si rozohrejeme trochu olivového oleja a osmahneme na ňom nadrobno nakrájanú cibuľu, pridáme mrkvu nakrájanú na kolieska a opekáme, kým nezačne mrkva trošku "belieť". 
Potom prihodíme prelisovaný cesnak, kari korenie a takú minútku opekáme.
Následne pridáme šošovicu, zalejeme to vodou, ochutíme čiernym korením a soľou a varíme, kým nám šošovica nezmäkne.

Kým sa nám varí polievka, pripravíme si "zahusťujúcu cícerovú časť":
Uvarený cícer si rozmixujeme s citrónovou šťavou, 2PL olivového oleja a 100ml vody.

Keď nám vznikne jednotné pyré a šošovica je už mäkká, primiešame do nej toto pyré spolu s dvoma lyžicami masla a ešte dochutíme bielym korením a prípadne kari a soľou.
Ak je polievka veľmi hustá, rozriedime ju ešte trochou vody a máme hotovo!
Podávame s voňavým krajcom chleba, ale kľudne aj bez neho... :)))

trochu som ju aj tematicky odekorovala suchými listami... :D

p.s.: najsuper na tejto polievke je, že je vlastne poriadne sýta, no zároveň veľmi zdravá! Dokonca keď vynecháme tie 2 lyžice masla, tak vegánska, wow! ...haha! :D

piatok 9. novembra 2012

Mandľovo-čokoládové cookies so sušenými slivkami

Už dávnejšie som robila tieto sušienky pre "chlapský večer" môjho muža. 
Bála som sa, že budú až príliš zdravé nato, aby ich jedli chlapi a že ich nakoniec budem musieť dojedať ešte týždeň sama, ale na moje prekvapenie vraj veľmi chutili.
Myslím, že urobia radosť aj detským maškrtníkom, ale skvelé sú aj na posedenie pri káve, alebo čaji, prípadne ako sladký darček.
Tak snáď zachutia aj Vám... :)


INGREDIENCIE (cca 50 sušienok):
300g hladkej múky
1 ČL sódy bikarbóny
100g trochu rozmixovaných ovsených vločiek
100g nahrubo nasekaných mandlí
100g nadrobno nakrájaných sušených sliviek - ak máte domáce (naše sú dosť suché a tvrdé) tak by bolo fajn namočiť ich na chvíľu do horúcej vody aby trochu navlhli
100g nasekanej horkej čokolády
200g masla
200g kryštálového cukru
1 balíček vanilkového cukru
2 vajcia


POSTUP:
Múku zmiešame s vločkami, sódou, mandľami, čokoládou a slivkami.
V inej miske si vyšľaháme maslo s cukrom a vanilkovým cukrom a postupne primiešame ešte vajcia.
Nakoniec vmiešame suchú zmes a vypracujeme cesto, z ktorého tvarujeme asi 2cm guličky, ktoré ukladáme s odstupom na plech vyložený papierom na pečenie.
So sušienkami tohto typu mám také skúsenosti, že keď ich dám hneď piecť, tak sa veľmi roztečú na tenké placky a tak som plechy pred pečením dala ešte na 10-15 minút do chladničky.
Pred pečením guličky trochu sploštíme a dáme piecť do rúry vyhriatej na 175°C len  na 10 minút - čiže hotové sú "raz-dva". :)
Po upečení necháme vychladnúť aby sa nerozpadali.


Prajem Vám príjemné zahryznutie.

zdroj: časopis Dobré jedlo

utorok 6. novembra 2012

Jablkový chlebík

Jeseň tento rok akosi urgentne nielen prišla, ale mám pocit, že ešte rýchlejšie nás chce opustiť,... teda aspoň tá "farebná časť" a ostáva už len sychravo-sivé-studené počasie, ktoré má tiež svoje čaro, ale musíte uznať, že vizuálny zážitok z jesene je o niečo čarovnejší... :)
Preto nám neostáva nič iné, len si takéto dni ešte spestriť šálkou nejakej sladkej horúcej dobroty a prípadne k tomu prehryznúť niečo voňavé a ovocím osviežené. 
Takou možnosťou je aj tento jednoduchý chlebík, ktorý je skvelou jesennou variáciou, okrem iného je super hlavne na sladké raňajky. 
Dá sa robiť s akýmkoľvek ovocím, či vôňami a kadejako obmieňať, ale výsledok stojí zato.


INGREDIENCIE:
175g mäkkého masla
175g trstinového (alebo krupicového) cukru
250g hladkej múky
1/2 sáčku prášku do pečiva
2 veľké vajíčka
2ČL vanilkového extraktu
2-3 malé voňavé (najlepšie kyslasté) jabĺčka nakrájané na drobné kocky (netreba ich šúpať)
100g krupicového cukru
1-2PL citrónovej šťavy
prípadne 1ČL škorice

POSTUP:
Rúru si rozohrejeme na 180°C a formu si vymažeme maslom a po dlhej strane vyložíme úzkym pásom papiera na pečenie.
V miske si vymiešame maslo s cukrom, vajíčka, vanilkový extrakt na hladkú zmes a pridáme ešte preosiatu múku, prášok do pečiva a prípadne škoricu ak chceme chlebík trochu navoňať.
Vznikne nám hustejšie cesto, ktoré si rozdelíme na tretiny a vrstvíme ho striedavo s jabĺčkami do formy - na dno dáme cesto, potom vrstvu približne tretiny jabĺk, potom zase cesto a zase tretinu jabĺk a nakoniec poslednú vrstvu cesta, ktorú si rovnomerne uhladíme a dáme piecť približne na hodinu - upečenosť znovu skúsime špáradlom.
Poslednú tretinu jabĺk si zatiaľ v miske zmiešame s krupicovým cukrom a citrónovou šťavou. 
Po upečení necháme 5-10 minút chlebík chladnúť a nakoniec navrstvíme navrch posledné jablká.
Necháme zaschnúť jablkovú ozdobu a až potom vyberieme z formy a nakrájame.


 Dobrú chuť!

utorok 23. októbra 2012

Slané muffinovanie

Spolu s predchádzajúcimi muffinami som piekla aj tieto, v našej verzii dospelácke, slané muffiny, ktoré sa hodia skôr k poháriku červeného, alebo k pivku, ale aj k bublinkatému nealku... ;)
Cesto je skvelé a môžeme ho dochutiť na milión obľúbených spôsobov, alebo doň nahádzať všetky zbytky z chladničky a vytvoriť chuťový supermix.
Ja som použila dosť pikantných prísad a preto som ich nazvala dospelácke, ale čo ja viem, možno aj deti obľubujú "horiaci" pocit v ústach... :) 


INGREDIENCIE (12-15ks):
cesto:
2 vajcia
50g rozpusteného vlažného masla
350ml kefíru, alebo mlieka
250g hladkej múky
2ČL prášku do pečiva
asi 1ČL soli - ale závisí to aj od toho, čo prihodíte ako príchuť do cesta, lebo syry a salámy a podobné veci sú slané už sami o sebe
mleté čierne korenie
bylinky:
 sušené oregano a bazalka 
ochutenie:
pikantná saláma
1-2 strúčiky cesnaku
šunka
kukurica
hrášok
syr nakrájaný na drobné kocky, alebo strúhaný nahrubo
posýpka:  
slnečnicové semienka-nesolené!, sezam, mak...

 
POSTUP:
Rúru vyhrejeme na 200°C a formu vyložíme košíčkami, resp. vymažeme a vysypeme.
Vajíčka zmiešame s maslom a kefírom a prelisujeme do zmesi strúčiky cesnaku. 
V inej mise zmiešame múku, kypriaci prášok, soľ a čierne korenie a nakoniec to zmiešame s tekutou zmesou.
Do cesta pridáme nakrájanú salámu, šunku, syr, zeleninu... čokoľvek vás napadne, vrátane byliniek alebo iných korenín a poriadne premiešame.
Hotovou zmesou plníme košíčky do 3/4 a posypeme ešte veselou zmesou maku, slnečnice a sezamu. Pečieme 20-25 minút - skúsime špáradlom a po upečení necháme trochu vychladnúť.
Podávame s pohárikom obľúbeného nápoja a ľuďom, s ktorými nám je fajn... :)))

Jablkovo - mandľové muffiny so škoricou

Pred približne rokom som tu uverejnila podobný recept, ktorý však bol obmenou Nigelliných hruškovo-zázvorových muffín, kde som vymenila len ovocie a "voňavku", no tento recept je tiež z inej jej knihy, ale už originál presný a povedala by som, že ešte vydarenejší. 
Proste Nigella ma vždy neodolateľné nápady, každá jej kniha je hostina a tento recept je z knihy, ktorú, dúfam, nájdem tento rok pod vianočným stromom... :) 



 Tak teda tu je:

INGREDIENCIE (klasika - 12ks):
2 jablká nakrájané na malé kocky
250g hladkej múky
2ČL prášku do pečiva
2ČL mletej škorice
125g hnedého cukru + 4ČL na posýpku
125ml medu
60ml bieleho jogurtu
125ml oleja
2 vajcia
75g nasekaných mandlí

POSTUP:
Vyhrejeme si rúru na 200°C a muffinovú formu vyložíme košíčkami/vymažeme a vysypeme múkou.
Múku, prášok do pečiva a 1 lyžičku škorice si dobre premiešame a primiešame ešte polovicu nasekaných mandlí, ktoré budú v muffinkách trochu chrumkať.
V inej miske premiešame cukor, med, jogurt, olej a vajcia a túto tekutú zmes zľahka vmiešame do suchej zmesi a do hotového cesta primiešame ešte nakrájané jablká.
Z druhej polovice mandlí, zvyšnej lyžičky škorice a 4 lyžičiek cukru vytvoríme posýpku.
Hotovou masou plníme do 3/4 košíčky a každý muffin posypeme ešte voňavo-chrumkavou posýpkou.
Pečieme 20 minút a upečené muffiny necháme vo forme vychladnúť ešte aspoň 5-10 minút, kým sa do nich pustíme. ;) 


 Dúfam, že Vám táto jesenná muffinová obmena bude chutiť tiež tak ako mne... :)

Rizoto s voňavým petržlenom

Tento recept nie je ničím prevratný, pretože je to základný recept na krémové rizoto obohatený "len" o petržlenovú vňať, ktorá mu ale dodá svoju dokonalú jedinečnú vôňu a hneď z neho spraví skvelú rizotovú variáciu. :)
 Takže nech sa páči malá inšpiratívna obmena...


INGREDIENCIE:
300g ryže Arborio (ryže na rizoto)
olivový olej
1 cibuľa nakrájaná na drobné kúsky
60ml bieleho suchého vína
asi 750ml (zeleninového) vývaru - kľudne aj z kocky, keď si nevyrábate vlastný
50g strúhaného parmezánu
1-2PL masla
veľká hrsť nasekanej čerstvej petržlenovej vňate
soľ 
mleté čierne korenie

POSTUP:
Je štandardný, ako pri každom rizote - čiže: 
Na oleji opečieme cibuľu, potom prisypeme ryžu (ja ju nepremývam pred použitím) a ešte chvíľu opekáme, následne prilejeme víno, ktoré necháme odpariť a potom začína vývarová fáza - po každej naberačke vývaru miešame a miešame, až kým sa úplne "nevcucne" do ryže, no a takto to opakujeme, až dovtedy, kým nie je ryža uvarená - to trvá okolo 20 minút, niekedy viac a niekedy menej... odstavíme a na záver primiešame parmezán, maslo, čierne korenie, prípadne soľ a v superfinále prihodíme ešte hrsť vňate petržlenu, zamiešame a prípadne si každú porciu dozdobíme ďalšími lístkami a pokvapkáme olivovým olejom.
Nič komplikované, ale je to fakt osviežujúca obmena.

Tak teda už stačí zaželať len "Dobrú chuť!".



Neviem aký názor na bylinky v kuchyni máte vy? 
Či bylinkujete/záhradkujete na parapetnej doske ako ja?
Ktorá je vaša najobľúbenejšia bylinka?
U mňa jednoznačne vedie práve petržlenová vňať.

streda 3. októbra 2012

Letné cestoviny VI.

...ja viem, už nejaký ten týždeň je leto fuč a to je super, lebo prišla dokonalá (momentálne sychravá) farebná jeseň. 
Ale! U nás v záhrade sa cukety neprestávajú rodiť a stále a stále tvoria nové kvety!!! 
Nechápem, že im ešte "nedošlo", že na tento rok už končíme, ale tak ani sa nedivím pri tohoročnej "počasnej divočine", že aj rastliny sú zmätené.
Nuž ale, na druhej strane je pekné, že nám predlžujú svoju sezónu, aj keď sa zas dostávam do stavu, kedy mi začína liezť cuketa hore krkom a moje chute na ňu sa zas na rok chcú vytratiť.
Žiaľ, človeku je ľúto vykašlať sa na úrodu, ktorá sa tak úporne snaží a rodí do nekonečna a tak pekne poctivo sa snažíme pravidelne vymýšľať a hľadať ďalšie jedlá, kým sa načisto "ucuketujeme"... :D

Tieto cestovinky som robila už dávnejšie, ale boli fakt výborné a verím, že by som si ich s radosťou dala aj niekedy v zime pre spestrenie a spomínanie na leto.
Tak, ak vám ešte stále fungujú cuketové chute naplno, nech sa páči...


INGREDIENCIE (pre 4 osoby):
300-400g cestovín ako penne, alebo farfalle, alebo iné obľúbené
1 cibuľa nakrájaná najemno
1stredná cuketa nakrájaná na tenké "kolieskové štvrťky"
4 strúčiky cesnaku najemno nasekané
50g parmezánu + na podávanie
50g nesolených vylúpaných slnečnicových semienok opražených nasucho na panvici - kým začnú voňať
trochu sladkej smotany - asi deci
olivový olej
soľ 
mleté čierne korenie

POSTUP:
Cestoviny si klasicky uvaríme "al dente" a pred dovarením si trochu vody odoberieme do šálky.
Kým sa varia, na oleji si trochu osmahneme cibuľu, pridáme cuketu a opekáme, kým nezmäkne a nakoniec  pridáme ešte nasekaný cesnak. 
Opekáme nejakú minútku,dve a prihodíme uvarené cestoviny. 
Premiešame a podlejeme smotanou. 
Primiešame aj nastrúhaný parmezán a okoreníme, prípadne dosolíme.
Ak je potrebné, prilejeme ešte trochu vody z cestovín a necháme trochu zredukujeme.
Na záver vmiešame opražené slnečnicové semienka a podávame.
Jednotlivé porcie posypeme ďalším parmezánom, prípadne ešte trochu okoreníme čerstvým mletým korením a zaželáme si dobrú chuť! ;)


pondelok 24. septembra 2012

Karamelový perník s jablkami

Tak nám prišla jeseň. 
KONEČNE! 
Po tých veľakrát neznesiteľných a suchých horúčavách som sa nevedela dočkať tohto pocitu chladu, ktorý nás pred nejakým tým týždňom prepadol a pred nejakým tým dňom aj oficiálne dostal na to právo, keďže jeseň, milovaná, nádherná, farebná, do svetrov lákajúca, je tu! :)
No a s jeseňou prichádza aj zber poslednej úrody, ktorú v našich končinách prezentujú tento rok vo vééééľmi bohatej miere hlavne voňavé, šťavnaté jabĺčka. 
Tento rok to bola neskutočne požehnaná úroda, lebo to množstvo dokonca láme obrovské konáre a aj naša rodinná zberačka počas poslednej soboty bola plnohodnotná, no napriek tomu v záhrade ostalo ešte aspoň trištvrte úrody!
Je to úžasné, len škoda, že to ovocie nevydrží aj dlhšie ako rok v pivniciach, lebo táto úroda by podľa mňa zasýtila "jablkové potreby" aj na viac rokov. 
No a práve preto sa musíme pustiť do jablkovania v najbližšie dni naplno a jednou z možností je aj tento jednoduchý, nie nejako výnimočne vyzerajúci, ale zato jeseňou zaváňajúci koláč.


INGREDIENCIE:
200ml mlieka + 100ml na karamelovú omáčku
200g datlí (nasekaných), alebo hrozienok
250g roztopeného masla
280g hladkej múky
3ČL prášku do pečiva
200g trstinového cukru
4 veľké vajíčka
1PL perníkového korenia
2ČL vanilkového extraktu
asi 2-3 červené jablká
trochu citrónovej šťavy
veľkááá hrsť karameliek - krowiek
prípadne práškový cukor na posypanie


POSTUP:
Predhrejeme si rúru na 180°C a formu na pečenie (20x30cm) si vyložíme papierom na pečenie.
V menšom kastróliku privedieme k varu mlieko, prisypeme datle/hrozienka, premiešame, odstavíme z ohňa - necháme štvrťhodinku chladnúť a rozmixujeme.
Očistíme si jablká od jadierok, ale šupku necháme a pokrájame si jabĺčka na tenké plátky, ktoré pokvapkáme v miske, kde budú chvíľku čakať, citrónovou šťavou.
Po vychladnutí a rozmixovaní si mliečno-datlovú/hrozienkovú zmes zmiešame s maslom, múkou, práškom do pečiva, cukrom, korením, vanilkovým extraktom a vajičkami na hladké cesto.
Hotové cesto presunieme do formy a navrch naukladáme jablkové mesiačiky - ospravedlňujem sa za moje nedokonalé ukladanie. ;)
Dáme piecť na 45-50 minút, prípadne dlhšie - upečenosť skúsime špáradlom.

Hotový koláčik necháme vychladnúť a kým chladne pripravíme (podľa mňa) tú najdôležitejšiu časť. :)))

V tom malom kastróliku ohrejeme 100ml mlieka spolu s karamelkami a miešame až kým nevznikne jednotná zmes - karamelová, mňam, omáčka. :)
Hotovou omáčkou môžeme špáradlom popichaný koláč celý pooblievať - omáčka sa "vcucne" a koláč bude šťavnatejší, alebo si polievať jednotlivé porcie koláča na tanieriku.


Komu je sladkého ešte stále málo, môže si koláč dokonca ešte zasnežiť práškovým cukrom, no nám bol sladký dosť aj bez neho! :)))

inšpirácia: Apetit 9/2012

pondelok 30. júla 2012

Letné cestoviny V.

...nuž pokračujem v minuloročnej sérii letných cestovín aj tento rok, no a v poslednej dobe nám začala sezóna cuketová, takže na nej opäť naplno fičíme :).
Neuveriteľné, koľko len cestovinových verzií je možné s cuketou vytvoriť a neprejedia sa mi...  teda cuketa sa mi vždy na konci leta preje (lebo jej máme "tony"), ale v cestovinovej forme pomalšie, haha...
Na tieto cestovinky som natrafila, keď som po dlhšej dobe nahliadla znovu do kuchárky Marcela Ihnačáka a hneď ako som ich zbadala, vedela som, že ich skúsim. A keďže Marcel je fakt šikovný chlapec, tak znovu nesklamal a chutilo to výborne. 
No, síce som si recept trošku prispôsobila možnostiam, ktoré som v chladničke mala, ale bolo to aj tak mňam! :)))

 
INGREDIENCIE (pre 3-4 osoby):
 300g cukety nakrájanej na kolieskové štvrťky
5 plátkov prerastenej slaniny nakrájaných na kocky
1 sušená chilli paprička rozdrobená
2 strúčiky cesnaku nakrájané nadrobno
lístky zo 4 vetvičiek tymianu
50ml suchého bieleho vína
300-350 cestovín - farfalle si dobre rozumejú s cuketou :)
3PL šľahačkovej smotany
50g postrúhaného parmezánu
2PL olivového oleja
soľ a mleté čierne korenie

POSTUP:
Dáme si variť cestoviny, klasicky podľa návodu a po uvarení zlejeme.
Na väčšej, hlbšej panvici osmahneme do chrumkava slaninu a keď sa vyškvarí tuk, prihodíme cuketu, chilli papričku, cesnak a tymián.
Pražíme ešte nejakú minútku a podlejeme bielym vínom.
Necháme zredukovať a pridáme uvarené cestoviny a dobre premiešame.
Pridáme smotanu, korenie, soľ a parmezán.
Znovu dobre premiešame a podávame pokvapkané olivovým olejom.


...ešte štandardný pohľad a prajem dobrú chuť! :)))